top of page

אין ויכוח על כך ששתיה מופרזת של משקאות אלכוהוליים בהריון עלולה לסכן את האם והעובר. יש בהחלט ויכוח על

אין ויכוח על כך ששתיה מופרזת של משקאות אלכוהוליים בהיריון עלולה לסכן את האם והעובר. יש בהחלט ויכוח על הגדרת המושג 'שתיה מופרזת' ועל ההשלכות של האשמה שהחברה משליכה על נשים בהיריון שמעזות לשתות כוס יין במסעדה.

בהעדר מחקר אחד אפילו שהוכיח קשר בין שתיית יחידה אחת או שתיים של אלכוהול בהיריון (יחידת אלכוהול שווה כוס יין קטנה או בקבוק בירה) לתופעות שליליות שמשוייכות ל-FASD החליט הממסד הרפואי להמליץ על המנעות כוללת משתית משקאות אלכוהוליים במהלך ההיריון וגם ההנקה.

הפרסומים האחרונים בנושא באנגליה, בעקבות פרסום מחקר מקיף על הנזק הכלכלי שנגרם לחברה כתוצאה מתופעות FAS (לידה מוקדמת, גודל ומשקל קטנים מהרגיל, ורעלת היריון) גרמו לגל של הפלות של נשים שקראו רק את הכותרת ונבהלו מההשלכות האפשריות של לילה של שתיה מופרזת. אחד המחקרים המקיפים ביותר בנושא השפעת שתיית אלכוהול על תוצאות ההיריון בוצע ב-2013 באוניברסיטת אדלייד. החוקרים בדקו תוצאות של 5,628 לידות ראשונות באנגליה, אירלנד, אוסטרליה וניו-זילנד בין השנים 2004 ל-2011. בכל הקשור לרמות הצריכה של האלכוהול במחקר ציינו החוקרים את הממצאים הבאים: - יותר ממחצית הנשים דיווחו על שתיית אלכוהול במהלך הטרימסטר הראשון. - 34% מהנשים דיווחו על אירוע אחד לפחות של שתייה לשוכרה (binge drinking) - 25% מהנשים דיווחו על שתיית אלכוהול 3 עד 7 משקאות בשבוע - 19% ציינו ששתו לא יותר ממשקה אחד או שניים בשבוע - 15% דיווחו על בין 8 ל-14 משקאות בשבוע - 5% דיווחו ששתו למעלה מ-14 משקאות בשבוע (משקה אלכוהולי מוגדר ככוס יין אחת או בקבוק בירה אחד) השורה התחתונה היא זו: עד היום, אף מחקר לא הצליח לקבוע בוודאות איפה עובר הגבול בין שתיית אלכוהול סבירה למוגזמת בזמן ההריון. פשוט הרבה יותר קל להוכיח קשר בין צריכה של יומית של חמש יחידות אלכוהול במהלך כל ההיריון מצריכה של שתי יחידות בשבוע. מורכבות נוספת נובעת מהעובדה שנשים נולדו שונות זו מזו, ויש פערים גדולים בין כמות האנזים הנדרש לפרק אלכוהול בין נשים שונות. נשים עם רמה גבוהה של האנזים יאלצו להתמודד עם מנה גבוהה בהרבה של אלכוהול במערכת הדם מאלו שנולדו עם רמה נמוכה של האנזים. חשוב גם להבחין בין סוגי האלכוהול השונים - כוס וויסקי יכולה להכיל עד פי עשרים אלכוהול מבקבוק של בירה. אבל אסור שהאימה מתביעות רשלנות רפואית תכניס נשים צעירות לחרדות מיותרות. האיברים המשמעותיים של העובר לא מתחילים להתפתח לפני השבוע השלישי, כך שיש חלון של זמן בטוח לפני שהתאים הופכים לרקמת תאי מוח עוברי. זה בערך הזמן שבו שמים לב לכך שהווסת מתאחרת הולכים לרכוש בדיקת היריון. אם יש לאישה נטייה לשתות הרבה, חשוב להיות כנה עם הרופא או המיילדת בפגישות ליווי ההיריון. לא לנסות להמעיט בצריכה האמיתית, במיוחד אם האישה חווה קושי ביכולת לצמצם את הכמות השבועית. ייפוי העובדות כדי להשביע את רצונו של הרופא או המיילדת המלווים לא עוזר לא ליולדת ולא לעובר. כנות, לעומת זאת, היא הבסיס שיאפשר לך לקבל החלטה מודעת, שמושתתת על ידע ועובדות ולא על פחדים וחרדות מלחץ חברתי.

A 2013 study from the University of Adelaide compared birth outcomes in 5,628 women in England, Ireland, Australia, and New Zealand who were pregnant for the first time between 2004 and 2011. In terms of alcohol consumption, the authors found that:

- More than half reported drinking alcohol during the first trimester.

- Thirty-four percent reported at least one binge episode during the first trimester.

- Twenty-five percent said that they drank three to seven drinks per week.

- Nineteen percent said that they had one to two drinks per week.

- Fifteen reported having eight to fourteen drinks per week.

- Five percent consumed more than fourteen drinks per week.

(A drink was defined as a glass of wine or less than a twelve-ounce bottle of beer.)

In comparing the participants, both drinkers and non-drinkers, the researchers reported that there was no association between alcohol consumption before fifteen weeks and the number of adverse factors at birth. These included low birth weight, small birth size, preterm birth, and preeclampsia (a potentially life-threatening condition in which a pregnant woman develops high blood pressure).

The bottom line is this: we don't know for sure where the line is between acceptable and non-acceptable drinking during pregnancy. Complicating matters further is the fact that the threshold can vary from person to person, with some women having more of the enzymes needed to break down alcohol than others. For this latter group, the blood alcohol concentration may end up being far higher with only one drink.

Moreover, the choice of drink plays a key role in determining how much or little alcohol your baby is exposed to. It's one thing to have a glass of wine or beer; it's another to have a shot of liquor which can have 20 times more alcohol per serving.

But this doesn't mean you should panic if you're a drinker and suddenly find yourself pregnant. A baby's major organs don't begin to develop until around the third week of pregnancy, giving you a little cushion before cells begin to specialize and form fetal brain tissue. (Please note that this is around the time a pregnancy test might be done if you missed your period.)​

If you have a history of drinking or enjoy the occasional drink every now and then, be honest with your doctor or midwife during your prenatal visits. Don't minimize your alcohol intake or say you're drinking less than you are. This is especially true if you find it hard to stop or cut back. Bending the facts to please your doctor or avoid consternation will help no one, including your baby.

Honesty, by contrast, allows you to make an informed judgment with full information based not on fear but on fact.

Recent Posts
Archive
Follow Us
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
bottom of page